Zalety rolet wolnowiszących

Powoli tradycyjne żaluzje okienne odchodzą w zapomnienie. Współcześnie prym wiodą rolety. Ze względu na montaż można je podzielić na rolety wolnowiszące i kasetowe. Oba mają swoje wady i zalety. Łatwiejsza w montażu i demontażu jest niewątpliwie pierwsza grupa. Między innymi dlatego są one obecnie najpopularniejszym wyborem.

Rolety do dekoracji okien

rolety wewnętrzne wolnowisząceRolety wolnowiszące można przymocować zarówno we wnęce okiennej, jak i na ścianie czy suficie. To wygodna opcja, zwłaszcza gdy chcemy zasłonić dużą powierzchnię okienną. Czasem, do mniejszych gabarytowo roletek, wystarczą specjalne wieszaki, które pozwalają na wygodne zamontowanie materiału na skrzydle okna. Coraz popularniejsze stają się przeszklenia całych ścian. Ze względu na możliwość montażu do sufitu, rolety wolnowiszące sprawdzą się również w zaciemnianiu tak dużej powierzchni. Taki typ mocowania pozwala też, na użycie takiego materiału do zasłonięcia wnęki w mieszkaniu, lub stosuje się go jako ekran projekcyjny do wyświetlania treści z rzutnika. Proste rolety wewnętrzne wolnowiszące w dekoracji okien komponują się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Ich łatwy montaż przyciąga zwolenników prostych, a równocześnie efektownych rozwiązań.

rolety wewnętrzne wolnowisząceŁatwość demontażu pozwala na lepsze utrzymanie ich w czystości. Każdy fragment można łatwo wymontować i wyczyścić, a następnie bezproblemowo zamontować ponownie. Kolejną zaletą jest szeroka gama kolorystyczna, w jakiej występują wolnowiszące rolety. Możemy wybrać eleganckie osłony okien do salonu lub zabawne roletki do pokoju dziecięcego. Wybór może paść na różne typy materiałów, które są przeznaczone do spełniania innych funkcji. Delikatne tkaniny będą chronić mieszkańców przed wzrokiem sąsiadów, ale przepuszczą do pokoju dużo słonecznego światła. Za to materiały zaciemniające typu black out pozwolą na uzyskanie w pomieszczeniu mroku, nawet w najjaśniejszej godzinie dnia. Dodatkowym elementem dekoracyjnym może być łańcuszek z ozdobnym obciążnikiem do tego typu osłon. Rolety wolnowiszące są także stosunkowo tanie, a to również zaleta dla wielu użytkowników. Rolety w kasecie wymagają trudniejszego montażu – należy zamontować masywną kasetę, a po bokach okna specjalne prowadnice.

Zwolennicy cieszą się ochroną materiału, który schowany w kasecie jest ukryty przed kurzem. Jednak nawet wystawione na potencjalne zanieczyszczenia rolety wolnowiszące można bez trudu doprowadzać do poprzedniego stanu. Prowadnice utrzymują tkaninę w stałej odległości od okna, jednak gdy to zamoknie, wilgoć może też łatwo uszkodzić roletę.