Podczas aranżacji wnętrz coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są panele 3D. Dzięki nim można bez problemu zmienić wygląd pomieszczenia w łatwy i prosty sposób. Jednak przed ich montażem warto zastanowić nad wyborem odpowiedniego materiału, z którego są wykonywane. Obecnie na rynku znajduje się wiele firm, które zajmują się produkcją paneli, a w swoim asortymencie mają ich wiele rodzajów.

Panele 3D z MDF i nie tylko

panele 3DWyróżnia się te wykonane z płyt MDF, PCV, drewna, gipsu, a nawet betonu i szkła. Pierwsze z nich, potoczenie nazywane drewnopochodnymi, są bardzo lekkie, w związku z tym montaż można wykonać samodzielnie. Zazwyczaj wykorzystuje się je w salonach, czy w korytarzach, gdzie nie są narażone na ciągłe zanieczyszczenia i wilgoć. Ich największą zaletą jest izolacja akustyczna i cieplna, w związku z tym idealnie sprawdzą się w blokach, gdzie zza ścian czasami słychać sąsiadów. Ponadto dostępne są w wielu wzorach i kolorach, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Drugie z nich wykonywane są z polimeryzowanego chlorku winylu, co sprawia, że są wodoodporne. Idealnie sprawdzą się w kuchniach i łazienkach, gdzie obecna jest wilgoć. Co więcej, są bardzo łatwe w czyszczeniu, wystarczy do tego tylko ścierka i dobry detergent. Tak samo, jak panele 3D na ścianę wykonane z płyt MDF, dostępne są w wielu kolorach i wzorach. Kolejne z nich, czyli drewniane, są popularne, ze względu na to, że są naturalnie. W związku z tym ładnie uzupełnią pomieszczenie, które urządzone jest w stylu wiejskim, czy rustykalnym.

panele 3DCo więcej, dzięki nim można zakryć wszystkie nierówności na ścianach, przede wszystkim w salonach, korytarzach, czy sypialniach. Z kolei panele z gipsu wpasują się we wnętrze minimalistyczne i surowe. Bardzo dobrze ozdobią ściany w korytarzach, czy przedpokojach. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by pomalować je na dowolny kolor. Ostatnie z nich, czyli panele betonowe i szklane również często są wykorzystywane. Pierwszy materiał sprawdzi się w bardzo surowych pomieszczeniach i przede wszystkim przestronnych. Drugi wykonywany jest z hartowanego szkła, które jest odporniejsze na uszkodzenia i zarysowania. W związku z tym bez problemu można montować go w kuchni, szczególnie w tych miejscach, które są najbardziej podatne na zanieczyszczenia, głównie dlatego, że bardzo łatwo się go czyści. Jednak najczęściej spotykany jest w restauracjach bądź hotelach, ponieważ nadaje całe wnętrzu bardzo elegancki wygląd i optycznie je powiększa.

Wybór paneli 3D nie jest prosty. W związku z tym trzeba zapoznać się z materiałami, z jakich są wykonywane, tak by dopasować je odpowiednio do pomieszczenia. W ten sposób nie tylko odnowi się i wyróżni przestrzeń, ale także będzie się mieć pewność, że szybko nie ulegną zniszczeniu.