Wytrzymałe wkręty do płyt kartonowo gipsowych

Dzisiaj bardzo popularne jest wykonywanie przegród z płyt gipsowo-kartonowych. Cieszą się one ogromną popularnością, ponieważ są lekkie, proste w montażu i stosunkowo tanie. Wykonana z nich ściana lub sufit stają się bardzo równe i praktycznie od razu nadają się do dalszego wykończenia.

Wkręty z dwoma rodzajami gwintów

wkręty do płyt kartonowo gipsowychKonstrukcje tego typu są bardzo lekkie i w prosty sposób można je wyciszyć np. wypełniając je wełną mineralną. Płyty g-k przykręca się do specjalnego stelażu, który może być wykonany z drewna lub aluminium. Pomimo tego, że płyty gipsowo-kartonowe są lekkie, poprawnie wykonana ściana będzie nam służyła przez bardzo długi czas. Należy jednak zastosować odpowiedni rodzaj łączników. Powinny one być trwałe, a wtedy z pewnością uda nam się je wkręcić już za pierwszym razem. Samowiercące łączniki stalowe używane do montażu tych elementów najczęściej są wykonane ze stali fosfatyzowanej. Oznacza to, że podczas procesu elektrochemicznego lub chemicznego, na materiale pojawiła się matowo szara lub czarna powłoka ochronna. Dzięki temu wkręty stają się odporne na działanie wysokiej temperatury oraz nie korodują. Dużą zaletą tych powłok jest to, że mają dobrą przyczepność do innych materiałów, a zatem można je malować lub gipsować.

wkręty do płyt kartonowo gipsowychDługie wkręty do płyt kartonowo gipsowych są dostępne z dwoma rodzajami gwintów: grubym, który doskonale sprawdza się w przypadku stelażu drewnianego oraz drobnym (podwójnym) do mocowania płyt do konstrukcji aluminiowej lub stalowej. Podstawowe długości takich łączników nie przekraczają 35 mm. Jeżeli jednak wykonujemy bardziej skomplikowane ściany (np. pokrycia podwójne, znacznie bardziej sztywne) w większości hurtowni bez problemu kupimy dłuższe wkręty. Samowiercące śruby tego typu najczęściej posiadają łeb trąbkowy z wgłębieniem krzyżowym, dzięki temu do ich montażu możemy wykorzystać standardową wkrętarkę. Zastosowanie takich łączników do montażu płyt g/k przynosi wiele korzyści. Po pierwsze bardzo przyspiesza pracę, ponieważ wkręty są niezwykle proste w instalowaniu i nie wymagają wcześniejszego otworowania, a po drugie zapewniają znaczną sztywność całego układu. Wybierając wkręty należy odpowiednio dopasować ich długość. Jeżeli zastosujemy zbyt krótkie łączniki, a zakotwienie będzie wynosiło mniej niż 1-2cm, może okazać się, że konstrukcja znacznie traci na swojej jakości.

Szczególnie, że ceny samowiercących śrub do płyt gipsowo – kartonowych nie są wygórowane, a różnice pomiędzy poszczególnymi rozmiarami są nieznaczne. Oprócz łączenia stalowych stelaży z płytami, tego typu wkręty możemy stosować do innych połączeń występujących w konstrukcjach stalowych.