Zieleń pozytywnie wpływa na osoby, które mieszkają w jej pobliżu. Zostało to udowodnione licznymi badaniami, które wskazują na to, że lasy czy łąki powodują, że ludzie mieszkający w ich okolicy są mniej zestresowani i w mniejszym stopniu narażeni na wdychanie zanieczyszczonego powietrza. Jeśli nie ma się możliwości pójścia na szybki spacer do lasu, warto postarać się o jakąś namiastkę kontaktu z naturą.

Projektowanie  terenów zielonych

projektowanie ogrodówWystarczy mieć do dyspozycji np. małą działkę przy bloku czy wolne miejsce na posesji. Firmy, których specjalizacją jest projektowanie ogrodów zadbają o to, by każdy centymetr takiej przestrzeni został właściwie wykorzystany. Specjaliści dołożą wszelkich starań na każdym z etapów tworzenia nowej aranżacji. Pomogą w zakupie najlepszych rozwiązań, dzięki którym rośliny będą pięknie prezentować się w rabatkach. Jedną z najczęściej realizowanych czynności jest także zakładanie trawnika i doradztwo w zakresie jego pielęgnacji. W ramach współpracy zostaną także wytyczone ścieżki dla osób przemieszczających się pieszo oraz podjazdy dla samochodów. Nie muszą one wyglądać w sposób standardowy, wiele z takich firm jest otwartych na innowacyjne pomysły klientów. Dzięki wyobraźni są w stanie stworzyć wyjątkowe aranżacje, dzięki którym przydomowa ogród może zamienić się w miejsce sprzyjające relaksacji czy kontemplacji uroków otaczającej przyrody.

projektowanie ogrodówCzęstym rozwiązaniem dającym użytkownikom dużo prywatności jest posadzenie zielonego żywopłotu, który odgradza posesję przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Elementem, który również bywa często wykonywany, jest wyznaczenie miejsca do wypoczynku. Wiele osób lubi spędzać czas wolny ze znajomymi czy rodziną na wspólnym grillowaniu, na co również musi znaleźć się przestrzeń w ogrodzie. Wyznaczone stanowisko z miejscem na grilla oraz ławkami czy krzesłami dla gości można zaprojektować w taki sposób, żeby przyjemniej było tam spędzać czas. Warto posadzić tam gatunki drzew, które dadzą upragniony cień. Może się to przydać zwłaszcza latem, w upalne dni. Jeśli w domu ma się kominek, niezbędne może okazać się zaprojektowanie także przestrzeni dla drewutni. Dobrze zaprojektowany teren zielony może dać mieszkańcom wiele radości.

Korzystanie z takiej przestrzeni da im niedocenianą możliwość odpoczynku na łonie natury. Możliwości aranżacyjnych jest naprawdę wiele. W rabatkach mogą zostać posadzone rozłożyste trawy, kolorowe kępy lawendy wąskolistnej czy drobne, lecz niezwykle urokliwe bukszpany. Jedynymi ograniczeniami jest przestrzeń posesji.

Kategorie: Otoczenie