Tokarki sterowane numerycznie

Tokarka jest to maszyna przeznaczona do obróbki skrawaniem przedmiotów, które najczęściej mają formę brył obrotowych, a więc- różnorodnych wałków, stożków, kul, gwintów wewnętrznych i zewnętrznych. Obecnie najczęściej wykorzystuje się tokarski ze sterowaniem numerycznym, a więc tokarki cnc.

Tokarka pracująca w cyklach

tokarka cncTokarki sterowane numerycznie znacznie uprościły proces toczenia różnych elementów. Nowoczesne tokarki działają w trybie cyklowym. Dzięki temu osoba obsługująca maszynę musi jedynie wkładać i po zakończeniu toczenia przez tokarkę wyjmować stalowe elementy. Tokarka cnc cyklowa pozwala na jednorazowe zaprogramowanie maszyny, która – pracując w ciągłym cyklu – będzie obrabiała każdy umieszczony w specjalnych szczypcach detal aż do momentu, gdy nie zostanie przeprogramowana. Dzięki temu operatorzy tych urządzeń zaoszczędzą czas, który będą mogli wykorzystać na wykonywanie innych obowiązków, a nie na ciągłe ustawianie urządzenia na wciąż takie same parametry. Dostępne są modele poziome i pionowe tokarek cyklowych, a rodzaje te wyróżnia się ze względu na ich oś obrotową, czyli kierunek ruchu posuwowego. Takie maszyny umożliwiają szybką i bardzo dokładną obróbkę metalowych elementów. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, każda tokarka cyklowa cnc gwarantuje wydajną i precyzyjną pracę.

tokarka cncNa rynku dostępne są tokarki o różnych prędkościach obrotowych- od 1500 obrotów na minutę do nawet 6000 obrotów na minutę, a głowice rewolwerowe mogą być wyposażone w różną liczbę narzędzi- od 8 aż do 12 narzędzi. Narzędziem obróbczym w tokarkach jest nóż tokarski, wiertło lub narzędzia do gwintowania. Toczenie polega na wprawieniu obrabianego elementu w ruch obrotowy, a następnie skrawanie jego powierzchni narzędziem obróbczym. Aby było to możliwe, obrabiany detal montuje się w specjalnym uchwycie lub w kłach. Tokarka do metalu może zostać wykorzystana do obróbki różnych materiałów- tzn. do żelaza, stali lub mosiądzu. Tokarki sterowane komputerowo znacząco zmniejszają ryzyko popełnienia błędów w trakcie procesu obróbki. Obsługa takich urządzeń jest bardzo prosta i intuicyjna. Tokarki cnc to zakup rzędu kilku tysięcy złotych, a profesjonalny sprzęt gwarantujący najwyższą jakość pracy może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy. Poszczególne urządzenia różnią się od siebie różnymi parametrami.

Tokarki cnc znajdują zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale również w wielu innych branżach, jak np. w stolarstwie. Tokarki cnc cyklowe stanowią kolejne ułatwienie procesu produkcji, a co za tym idzie skrócenie jego czasu, a więc podniesienie wydajności i efektywności, jednocześnie przy obniżeniu kosztów produkcji.