Ogrody różane prezentują się naprawdę pięknie, jednak ich utrzymanie, a nawet samo założenie, nie jest takie proste. Wymaga od ogrodnika ogromnej wiedzy – róże są bowiem roślinami wymagającymi, które przyjmą się jedynie wówczas, gdy zostaną spełnione odpowiednie warunki podczas sadzenia. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że róże nie mogą być sadzone przez cały rok.

Projektowanie ogrodu różanego

ogrod rozanyNajlepszy czas to tylko miesiąc – od marca do połowy kwietnia. Ewentualnie róże można sadzić jeszcze wtedy, kiedy upały już ustaną – a więc od końca września do przyjścia pierwszych mrozów. To dlatego, że zimą gleba jest już zbyt twarda, z kolei podczas upalnego lata – zbyt sucha. W takiej glebie róże się nie przyjmą. Specjaliści, których głównym zadaniem jest zakładanie ogrodów różanych w Józefowie, wspominają też o tym, że aby uzyskać wyjątkowy, atrakcyjny efekt, należy też pamiętać o tym, aby na metrze kwadratowym znalazła się określona liczba roślin. Tak więc jeśli marzą nam się róże rabatowe i wielokwiatowe, to – aby wyglądały pięknie – na m2 należy zasadzić 5-7 sztuk. W przypadku róż parkowych lub pnących – sadzi się po 2-3 sztuki, zaś róże okrywowe dobrze prezentują się, gdy koło siebie występuje 3-5 sztuk. Przed sadzeniem zwróćmy uwagę też na to, jakie korzenie mają nasze róże – jeśli są to róże o nagich korzeniach, oceńmy ich stan. Zdrowe korzenie są zdrewniałe, a na przekroju – zielone.

ogrod rozanyJeżeli mamy różę z całą bryłą korzeniową, warto by posiadały zabezpieczenie w postaci dużej ilości torfu. Do sadzenia wykorzystujemy kilka podstawowych narzędzi ogrodniczych – motykę oraz szpadel. Wybieramy ładne, nasłonecznione miejsce, w którym panuje optymalny przepływ powietrza. Z terenu usuwamy wszelkie chwasty, aby nie przeszkadzały we wzroście róż. Następnie wykopujemy dołek o odpowiedniej wielkości. Środek musimy wypełnić ziemią przeznaczoną do sadzenia róż lub kompostem, aby sadzone rośliny miały na starcie dostęp do minerałów i substancji odżywczych. Przed zasadzeniem róży, skracamy nieco jej korzenie. Warto mieć przy sobie specjalny preparat – mieszankę, którą producenci wykonują na bazie hormonu mającego wpływ na rozwój rośliny. Dzięki niemu będziemy mieć pewność, że róża dobrze się przyjmie.

Z pewnością, gdy będziemy przestrzegać tych zasad, możemy liczyć, że założony przez nas ogród różany będzie prezentował się naprawdę dobrze. Oczywiście należy pamiętać o tym, że samo założenie ogrodu to jeszcze nie wszystko – róże będą wymagać właściwej pielęgnacji przez cały rok, nie należy ich zaniedbywać.

Kategorie: Otoczenie