Proces regeneracji uszkodzonych posadzek żywicznych

Choć nowoczesne posadzki żywiczne uznaje się dziś za znacznie twardszy rodzaj podłoża od posadzek betonowych, to jednak musimy liczyć się z tym, że nawet najtwardsze materiały narażone są na różnego rodzaju uszkodzenia. Pamiętajmy także o tym, że posadzki w fabrykach zużywają się znacznie szybciej niż posadzki stosowane w domach. Na rynku funkcjonuje jednak wiele profesjonalnych firm, które specjalizują się w naprawie uszkodzonego podłoża.

Regeneracja jest kilkuetapowa

regeneracja posadzek żywicznychJakie rodzaje uszkodzeń możemy wówczas naprawić? Na samym wstępie należy podkreślić, iż rozróżniamy bardziej i mniej rozległe uszkodzenia posadzek, które nie zawsze wymagają zaawansowanych prac naprawczych. Regeneracja uszkodzonych posadzek żywicznych zazwyczaj składa się z kilku etapów, podczas których wykwalifikowani fachowcy opracowują dla nas indywidualny plan naprawczy. W większości przypadków regeneracja uszkodzonych posadzek żywicznych dotyczy jedynie prostych prac kosmetycznych, które mają na celu poprawić wygląd naszego podłoża. Musimy jednak liczyć się z tym, że działania te zawsze musi poprzedzać profesjonalna ocena stanu technicznego podłoża, podczas której rzeczoznawca bada nasze podłoże pod różnymi kątami. Posadzki żywiczne najczęściej narażone są na zarysowania oraz przetarcia. Lśniąca, nabłyszczana powłoka żywiczna posiada bowiem tendencję do zarysowań, które należy szybko wyrównać za pomocą specjalistycznych narzędzi, ponieważ w innym wypadku zarysowania te mogą się przerodzić w bardziej zaawansowane pęknięcia.

regeneracja posadzek żywicznychNa powierzchni posadzek niekiedy powstają również spęcherzenia, które pojawiają się na powierzchni źle położonego podłoża. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pęcherze te mogą być zarówno suche jak i mokre. Jeśli mamy do czynienia z pęcherzykami wypełnionymi cieczą to musimy liczyć się z tym, że regeneracja posadzki nie obędzie się bez specjalistycznej wylewki regeneracyjnej, która nie tylko wyrówna powierzchnię uszkodzeń, ale również zabezpieczy je przed dalszym niszczeniem. Posadzki wykonane z żywicy przemysłowej można naprawić na kilka sposobów. To, jaka metoda naprawcza zostanie nam zaproponowana, zależy już od wynajętego przez nas fachowca, który zaproponuje nam najkorzystniejsze rozwiązania.

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac podłogę żywiczną należy uprzednio dokładnie oczyścić, a następnie osuszyć. Jeśli prace te okażą się niewystarczające powierzchnię posadzki można również doszlifować za pomocą zaawansowanych technologicznie szlifierek. Wyrównaną powłokę pokrywa się następnie odpowiednio skomponowanymi środkami impregnacyjnymi.