Elementy dekoracyjne wykonane z gipsu, styropianu czy z żywicy poliestrowej nazywane są sztukaterią. Sztukateria wewnętrzna i zewnętrzna była stosowana w budynkach barokowych i renesansowych. Dekoracja nazywana sztukaterią jest odlewana i montowana do podłoża takiego jak ściany czy sufity. Sztukateria posiada zewnętrzną powłokę zabezpieczającą.

Zachwycająca sztukateria do wnętrz

sztukateriaWśród sposobów nanoszenia powłoki zewnętrznej można wyróżnić metodę ciągnioną oraz metodę natryskową. Jeśli chodzi o metodę ciągnioną, to odpowiedni element przeciągany jest pod formatką z równoczesnym nałożeniem masy kwarcowej. Krawędzie są dzięki temu ostre, co ma wpływ na jakość i wygląd finalny produktu. Metoda natryskowa polega na ręcznym natryskiwaniu akrylu, co daje gwarancję jednolitej grubości powłoki zewnętrznej. Ta metoda wykorzystywana jest w przypadku niestandardowych wymiarów jakiś produktów, które nie mogą zostać poddane metodzie ciągnionej. Wśród elementów sztukaterii wewnętrznej można wyróżnić listwy ścienne, dekoracyjne sufitowe, gzymsy i wiele innych elementów dekoracyjnych. Sztukateria do wnętrz może zachwycać i nadać wnętrzom elegancji.

sztukateriaSztukateria posiada wielu zwolenników, którzy uwielbiają stosować takie elementy dekoracyjne w swoich gospodarstwach domowych. Części ozdobne mogą być kojarzone z kiczem, jednak sztukateria może być wykonana starannie i subtelnie, dopasowana do potrzeb klienta i konkretnego pomieszczenia. Zastosowanie takich zdobień może znaleźć w sypialniach, salonach czy w gustownych łazienkach. Taka sztukateria może nadać stylu klasycznego, jak i nowoczesnego. Ilość zdobień, jaką oferują producenci sztukaterii jest tak wszechstronna, że będzie pasować do każdego rodzaju wnętrz. Gama kolorystyczna jest bardzo obszerna, dzięki czemu można zastosować przeróżne połączenia kolorystyczne. Można wkomponować je w kolorystykę, która już jest w pomieszczeniu lub wybrać kolorystykę zupełnie inną, aby dać unikalności i pomysłowości wnętrzom. Jeden dodatek lub inny detal może pozwolić na nowe życie w starym pomieszczeniu sypialnianym czy salonowym.

Chcąc zmienić diametralne stare pomieszczenia w gospodarstwie domowym lub pozwolić na nadanie im trochę innego wyglądu, potrzebując zmian warto zainspirować się sztukaterią wewnętrzną, która miała swój początek już w starożytności, a rozkwitnęła na dobre w baroku oraz w renesansie. Dzisiejsza sztukateria wewnętrzna i zewnętrzna nie musi być symbolem kiczu i przesady, ale subtelnych dodatków wkomponowanych w pomieszczeniach wykonanych ze starannością.

Kategorie: Wnętrza