Piękne i praktyczne listwy przypodłogowe

Podczas wybierania elementów dekoracyjnych, które będą zdobić nasze wnętrza, bardzo często zapominamy o ich funkcjonalności. Wiele niepozornie wyglądających produktów ma ukryte zastosowania, które w bardzo prosty sposób mogą ułatwić nam życie. Do takich rozwiązań z pewnością należą listwy przypodłogowe.

Listwa maskująca kable

listwa podłogowa na kableOprócz niezaprzeczalnej wartości estetycznej, mogą one służyć jako maskowanie do przeciągniętych przez pokój przewodów elektrycznych. Aby było to możliwe, musimy jedynie dobrać odpowiedni typ cokołu. Najbardziej nowoczesne listwy przypodłogowe są wykonane z bardzo odpornego materiału drewnopochodnego. Dzięki temu są one bardzo wysokiej jakości i nie ulegają wyboczeniom oraz uszkodzeniom mechanicznym. Kiedy decydujemy się na rozwiązanie, które pozwala na ukrycie kabli pod dekoracyjnym cokołem, powinniśmy pamiętać, że elementy wykończeniowe będą znacznie większej grubości. Jest to konieczne, aby tworzyły odpowiednio duże kanały dla naszych przewodów i jednocześnie nie były osłabione i wciąż zachowywały odpowiednie parametry techniczne. Solidna listwa podłogowa na kable nie powinna być na stałe przyklejona do ściany, ponieważ uniemożliwi nam to wyciągnięcie przewodu.

listwa podłogowa na kableJeżeli by tak było, to przeniesienie telewizora w inne miejsce skutkowałoby wymianą cokołów w danym pomieszczeniu. Dlatego zamiast standardowego klejenia listew do ściany, powinniśmy użyć specjalnych zaczepów do montażu, które są oferowane przez producentów. Elementy te zwykle wykonane są z tworzywa sztucznego i pełnią funkcję wieszaka do naszej listwy podłogowej. Łączniki te montuje się do ściany za pomocą kołków rozporowych lub śrub samowiercących. Listwa podłogowa, którą układamy w taki sposób powinna być specjalnie wykończona. Za pomocą frezarki, producenci wykonują tak zwane żłobienia technologiczne. Na jednej kształtce są dwa typy takich wyrw. Jedne mają umożliwić przymocowanie listwy do zaczepów, natomiast drugie tworzą kanał, w którym możemy ukryć przewody. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania cokół będzie wyglądał bardzo estetycznie, a drewnopochodne wyroby będą nam służyły przez bardzo długi czas. W sklepach z materiałami wykończeniowymi z pewnością znajdziemy listwy o bardzo wielu kształtach i kolorach. Dzięki temu z łatwością wybierzemy takie rozwiązanie, które w bardzo efektowny sposób wkomponuje się w kolorystykę naszego wnętrza.

Takie praktyczne i solidne cokoły doskonale sprawdzą się w salonach, w których gniazdko znajduje się w znacznej odległości od telewizora. Dzięki nim kable nie będą leżały na ziemi i nie będą stanowiły zagrożenia na domowników.