Na Zachodzie trzcina uchodzi za prestiżowy materiał dachowy, kojarzona jest wręcz z wysokim statusem materialnym. Na ogół Polacy nie są przekonani co do ładnego wyglądu dachów z trzciny, jednak na szczęście powoli zmieniają zdanie i dają się przekonać, że mogą one nadać spektakularny wygląd zewnętrzny gospodarstwom domowym.

Dach z trzciny – właściwości

Surowiec do pokrycia dachowego musi być w odpowiedni sposób zbierany i ścinany. Technika ścinania jest unikalna – powinno być to robione w sezonie jesiennym, ponieważ wtedy trzcina jest najlepsza. W celu wykonania dachu z trzciny bardzo istotne jest, aby była ona dojrzała i świeża. Ważne jest również, aby jej poziom wilgotności nie posiadał powyżej 15%. Podczas robienia takiego pokrycia istotne jest dobranie specjalistów, którzy znają się na tym i wiedzą w jaki sposób to wykonywać, żeby cieszyć się dachem jak najdłużej. Zwykle żywotność ich wynosi od 50 do nawet 100 lat. Jest to dosyć trwały materiał i stosunkowo tani. Cena dachu z trzciny uzależniona jest od wielu kwestii – od firmy oferującej usługę krycia, rejonu, w którym jest to wykonywane oraz od ceny surowca na danym terenie. Strzechą pokrywa się domy czterospadowe oraz dwuspadowe czy półszczytowe i naczółkowe. Szerokość nie powinna przekraczać ośmiu metrów.

Poza szerokością i kształtem istotny jest kąt nachylenia – najlepszy wynosi od 50 do 60 stopni. Jeśli kąt jest ostry – pokrycie dachowe może być zauważalnie trwalsze. Przy małym nachyleniu woda opadowa zbiera się w materiale wpływając na jego wytrzymałość i funkcjonalność. Poza odpowiednim wyborem firmy oraz surowcem istotny jest czas kładzenia – najlepiej, żeby temperatura powietrza nie wynosiła więcej niż 15 stopni Celsjusza – wtedy nie będzie się za bardzo wysuszać i będzie podatnym materiałem do układania. Jeśli dach ze strzechy montowany jest zimą, kiedy pada śnieg – to trzeba liczyć się z tym, że materiał może potem gnić i powodować nieszczelność dachu. Jeśli chodzi o sposób kładzenia strzechy – jest ich wiele i znaczna ilość specjalistów ma swoje niepowtarzalne metody. Istnieje możliwość w dekówkę, gdzie przywiązuje się trzcinę drutem bezpośrednio do łat; pod gaj – układając trzcinę pomiędzy łatami, a prętami mocującymi oraz pod pręt, który polega na mocowaniu materiału do łat poprzez przechodzące przez nie poziome pręty. 

Decydując się na dach ze strzechy warto kierować się firmą, która posiada duże doświadczenie w kładzeniu takich dachów oraz wybierze odpowiedni materiał, który będzie zdrowy i nie będzie powodował psucia się wewnątrz budynku poprzez przechodzącą wilgoć czy działanie wysokiej temperatury powietrza.

Kategorie: Dom