Najbardziej popularną metodą wykonywania podłóg w mieszkaniach są tak zwane podłogi pływające. To rozwiązanie zawdzięcza swoją popularność przede wszystkim funkcjonalności. Zastosowanie izolacji pomiędzy materiałami wykończeniowymi a konstrukcją stropu lub posadzką podłogi ma bardzo pozytywny wpływ na jakość jej eksploatacji.

Podkłady tłumiące dźwięki

podkłady pod panele podłogoweTakie parkiety są ciche i bardzo trwałe, ponieważ zabezpieczamy drewno przed niepożądaną wilgocią, która mogłaby powodować wyboczenie elementów. Nawet najwyższej jakości panele podłogowe często nie są odporne na zawilgocenie. I nie chodzi tutaj wcale o zamoczenie rozlaną na powierzchnię posadzki wodą, a o wchłanianie skroplonej pod warstwą wykończeniową pary wodnej. Taka para wodna pochodzi najczęściej z pomieszczeń niższych kondygnacji i przenika przez poziomą, żelbetową konstrukcję nośną. Zjawisko to niekorzystnie wpływa na jakość naszego wykończenia, dlatego tak chętnie decydujemy się na montaż podłóg pływających. Wiele osób nie przykłada szczególnej uwagi do tego, z jakiego materiału będzie wykonana warstwa podkładowa. Ma to jednak ogromne znaczenie, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na jakość i trwałość naszego parkietu.

podkłady pod panele podłogoweNajlepsze podkłady pod panele podłogowe to takie, które zarówno izolują przeciwwilgociowo, jak i tłumią dźwięki powstające podczas chodzenia po pomieszczeniu. Największym zainteresowaniem cieszą się podkłady wykonane z pianki polietylenowej. Materiał ten świetnie sprawdza się jako bariera dla wody. Budzi tak duże zainteresowanie, ponieważ jest bardzo tani. Jednak z czasem może ulec spłaszczeniu i przestaje odpowiednio tłumić dźwięki. Znacznie lepiej kupić podkłady wykonane z naturalnego korka. Materiał ten możemy kupić jako płyty lub w formie rolki. W sklepach znajdziemy podkład o grubości od 2 do nawet 10 milimetrów. Dodatkowo korek posiada właściwość stabilizowania temperatury oraz wilgotności powietrza. Jest to możliwe dzięki temu, że nie pochłania on wilgoci. Kora dębu korkowego jest też odporna na powstawanie pleśni i grzybów. Podkłady pod panele możemy wykonywać również z innych materiałów. Nie są one jednak aż tak popularne jak te wspomniane powyżej. Podkład ze styropianu XPS świetnie sprawdza się w pomieszczeniach, które znajdują się nad przestrzenią nieogrzewaną.

Jeżeli decydujemy się na ogrzewanie podłogowe, powinniśmy wybrać taki materiał podkładowy, który ma niski współczynnik oporu cieplnego. Podwalina pod panele powinna być więc dopasowana do każdego wnętrza indywidualnie, ponieważ tylko wtedy będzie spełniała swoją funkcję.

Kategorie: Dom