Nowoczesne ogrzewanie za pomocą rekuperatora

Budując nowoczesne domy wiele osób zostaje uświadomionych, że zamiast tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej można wykorzystać mechaniczną. Niesie ona za sobą wiele korzyści, między innymi jest zdecydowanie bardziej ekonomiczna i dba o to, by powietrze dostarczane do pomieszczeń było oczyszczone.

Rekuperator dobrany do powierzchni domu

rekuperatorNa taką instalację najlepiej się właśnie zdecydować jeszcze przed wykończeniem domu, aby ograniczyć koszty ewentualnych zmian w konstrukcji. Wystarczy poinformować ekipę budowlaną o specjalnych potrzebach, jakie wiążą się z odpowiednim montażem wentylacji, aby wszystko było przygotowane. W wentylacji mechanicznej wykorzystuje się nowe technologie, które pozwalają między innymi odzyskiwać ciepło podczas wymiany powietrza w pomieszczeniach. Odbywa się to za pomocą rekuperatora, który wmontowany we właściwym miejscu instalacji dba o to, by dostarczać świeże przefiltrowane, ale przede wszystkim ciepłe powietrze. Jest to dużą oszczędnością zwłaszcza w sezonie grzewczym, ponieważ pozwala utrzymać wysoką temperaturę w domu ograniczając ogrzewanie do minimum. Wiadomo, że w zależności od powierzchni mieszkania będzie potrzebny ekonomiczny rekuperator o zupełnie innej energii.

rekuperatorKoszt całej instalacji jest dość spory, jednak po kilku latach użytkowania zwraca się w postaci mniejszych rachunków. Warto wiedzieć, że koszt podany przez profesjonalne firmy obejmuje prowadzenie wentylacji przez całym dom, z właściwym umiejscowieniem rekuperatora, miejscami dopływu powietrza w ścianach, ale także wyprowadzaniem skraplanego powietrza na zewnątrz. Aby rekuperator dobrze spełniał swoją rolę musi on znajdować się w takim pomieszczeniu, z którego jest blisko do każdego innego. Zazwyczaj jest to strych, ponieważ rekuperator nie zajmuje w tym przypadku miejsca użytkowego, a dodatkowo nie jest narażony na zbyt niskie temperatury. Wszystkie zalety tego urządzenia pozwalają nam uzyskać świeże i czyste powietrze, bez alergenów oraz wpuszczania zimna do domu. Dzięki odzyskiwaniu ciepła przez rekuperator pozwala to utrzymać optymalną temperaturę w każdym pomieszczeniu. Nowoczesny sposób na ogrzewanie domu pozwala na duże oszczędności. Poza tym jest to rozwiązanie dostarczające ciepłe powietrze w zimne dni, ale może posłużyć także jako klimatyzacja latem, co będzie bardzo komfortowe.

Nie trzeba już się martwić o wlatujące owady, czy ciepłe powietrze, które będzie wpadało oknem. Sterowanie nagrzewaniem domu z poziomu telefonu, bądź komputera tylko upewnia wiele osób, że warto zainwestować w wentylację mechaniczną.