Nowoczesne membrany hydroizolacyjne

Wykonanie odpowiednich hydroizolacji jest jedną z najważniejszych rzeczy podczas wznoszenia budynku. Bardzo często jedynym czynnikiem zagrażającym naszej konstrukcji jest właśnie woda lub procesy, które są przez nią spowodowane (np. nagłe osiadanie gruntu).

Membrany dobrze ułożone

membrany epdmW książkach czy internecie możemy znaleźć bardzo wiele materiałów przeznaczonych do wykonywania zabezpieczeń przeciwwodnych. Do dzisiaj wiele rozwiązań opiera się na zastosowaniu kilku warstw papy, jednak producenci nie próżnują i oferują nam coraz bardziej nowoczesne i praktyczne rozwiązania. Do grupy nowoczesnych systemów należą z pewnością membrany EPDM. Jest to bardzo trwała folia wykonana z monomerów etyleno-propyleno-dienowych. To tworzywo posiada bardzo wiele korzystnych cech technicznych, które sprawiają, że membrana doskonale sprawdza się, jako hydroizolacja. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest to, że folia ta posiada wytrzymałość temperaturową na naprawdę wysokim poziomie. Oznacza to, że w przedziale od -40 do +120 stopni Celsjusza folia będzie pracować w odpowiedni sposób. Taki zakres pozwala nam na zamontowanie takiej hydroizolacji na dachach i posadzkach zewnętrznych. Czym jeszcze wyróżniają się rozciągliwe membrany EPDM?

membrany epdmSposobem ich układania. W porównaniu do tradycyjnej papy, jest to izolacja układana na zimno. Nie musimy więc posiadać specjalistycznego sprzętu, takiego jak palnik czy butle z gazem, aby zamontować całą izolację. Folia posiada również wyjątkową rozciągliwość, która może wynosić nawet 300%. Oznacza to, że jest bardzo wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu, nagłe osiadanie budynku czy jakieś inne siły nie są w stanie jej uszkodzić, a cała izolacja jest ciągła. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ właśnie przerwanie izolacji w jakimś punkcie jest najbardziej niebezpieczne dla naszego obiektu. Oprócz tego membrany EPDM są odporne na działanie promieniowania UV i posiadają ponad czterdziestoletnią wytrzymałość. System nie wymaga więc konserwacji, co czyni go jeszcze bardziej praktycznym od innych rozwiązań. Nie ma nic dziwnego w tym, że tradycyjne rozwiązania są wypierane przez te bardziej nowoczesne. Wszelkiego rodzaju asfalty i inne klasyczne materiały bitumiczne, z których są wykonywane hydroizolacje, wymagają bardzo dużego nakładu pracy podczas ich montażu.

Poza tym nie są zbyt ekologiczne, w porównaniu do nowoczesnych folii, które wywierają znacznie mniejszy wpływ na środowisko zewnętrzne. Warto o tym pamiętać, kiedy poszukujemy odpowiedniej hydroizolacji dla swojego obiektu.