Spośród modnych obecnie tendencji w aranżacji wnętrz, szczególnie silny jest trend, który wyraźnie nawiązuje do stylu retro. Daje się to zauważyć właściwie w każdym rodzaju pomieszczenia w domu – w kuchni, salonie, sypialni, a nawet łazience. W dalszej części tekstu przyjrzymy się inspiracjom stylem vintage w pierwszym z wymienionych.

Stół z okrągłym blatem

stół dębowyObecnie bardzo modne jest sięganie do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Nic dziwnego, dekada ta była niezwykle barwna i chrakterystyczna, jak żadna inna. Dotyczy to również architektury wnętrz, to właśnie w tym okresie powstało wiele kultowych dzisiaj mebli czy trendów, które bardzo chętnie wykorzystują współcześni projektanci. Udając się do dowolnego sklepu meblowego lub ze sprzętem AGD widzimy kuchenki, krzesła czy stoły wyraźnie nawiązujące do tej epoki. Jak w takim razie urządzić kuchnię w stylu retro? Wyznacznikami tego stylu są pastelowe, cukierkowe kolory, obłe kształty oraz charakterystyczne nóżki. Meble kuchenne stylizowane na czasy naszych babć i dziadków najczęściej są dość minimalistyczne oraz monochromatyczne. Ich największą dekoracją ma być charakterystyczny, obły kształt, można się też spotkać z meblami o bardziej geometrycznych formach. Centralnym miejscem każdej kuchni, nie tylko tej w latach sześćdziesiątych jest oczywiście stół z krzesłami.

stół dębowyTak samo jest i dzisiaj. Jeśli chcemy wprowadzić do kuchni nieco stylu retro warto wybrać stół dębowy okrągły, który idealnie wpisuje się w tę stylistykę. Jego charakterystyczny kształt od razu wskazuje na nawiązania do minionych dekad. Materiał z jakiego jest wykonany, czyli naturalne drewno dębowe, tylko podkreśla jego ponadczasowość. Tak solidny materiał jest gwarancją, że stół posłuży nam jeszcze przez wiele lat. Warto podkreślić nie tylko jego funkcjonalność, ale również wygląd. Kolor drewna wprowadza do pomieszczenia ciepłą oraz rodzinną atmosferę, która sprawia, że chce się przy nim siedzieć. Od razu też kojarzy się z nieśmiertelną klasyką, nawet jeśli dębowy stół jest jedynym elementem w tradycyjnym stylu, to i tak sprawia, że całe wnętrze nabiera bardziej tradycyjnego charakteru, kojarzącego się z antykami. Okrągły stół może przybierać różne formy, może mieć smukłe nogi, ale też bardziej masywne. Wybór zależy od preferencji.

Wybierając stół warto zwrócić jeszcze uwagę na wykończenie blatu, powinien być starannie wyszlifowany oraz pomalowany lakierem odpornym na plamy i wysoką temperaturę, dzięki czemu zachowa swój blask na znacznie dłużej. Okrągły stół z naturalnego materiału to doskonały wybór do kuchni w stylu retro.