Komfort i wygoda naszego dziecka to bardzo ważne aspekty, do których przykładamy bardzo dużo uwagi już od pierwszych chwil życia malucha. Zwłaszcza w początkowych etapach mamy też tendencję do przepłacania i kupowania rzeczy, które nie mają aż tak dużego znaczenia.

Jaki dziecięcy materac wybrać?

dziecięcy materacKolejna kontrastowa książeczka czy usypiający, szumiący gadżet nie są tak ważne, jak odpowiednio dobrany materac, stanowiący niezbędne podparcie kręgosłupa i całego ciała podczas snu, któremu w początkowych etapach życia dziecko oddaje się przez nawet 20 godzin w ciągu doby. Zatem jeśli chcemy zainwestować w komfort i zdrowie malca, postawmy na wysokiej jakości dziecięce materace na zamówienie. Choć w pierwszych tygodniach życia waga malucha jest na tyle mała, że nie spowoduje zapadnięcia się czy trwałego odkształcenia miękkiego materaca piankowego, to jednak warto od razu zainwestować w model, którego nie trzeba będzie wymieniać po kilku pierwszych miesiącach.

materacDoskonałym rozwiązaniem są tutaj materace, które z dwóch stron mają różne stopnie twardości. Jeśli nasze dziecko wyrasta z jednego etapu, wówczas wystarczy egzemplarz odwrócić na drugą stronę i z powrotem umieścić w łóżeczku. Na początkowym etapie życia nie należy wybierać materacy strefowych, w których każda część ma inną, dostosowaną do potrzeb twardość. Po pierwsze, nie jesteśmy w stanie stale kontrolować, w którym miejscu aktualnie podczas snu znajduje się dana część ciała i czy odpowiada ona danej strefie, a po drugie – zwłaszcza starsze dzieci są podczas snu na tyle ruchliwe, że wyznaczanie konkretnych miejsc przypisanych do danych partii ciała mija się z celem. Warto natomiast zwrócić uwagę na materiał wykonania całego materaca. Może on wykazywać właściwości antyalergiczne i ograniczać rozwój roztoczy oraz chorobotwórczych drobnoustrojów. Najlepiej sprawdzą się w tej roli materace z wypełnieniem z włókna kokosowego oraz te wykonane z pianki wysokoelastycznej. Modeli wykonanych wyłącznie z pianki poliuretanowej lepiej unikać, bowiem ten materiał jest najmniej trwały, łatwo ulega odkształceniom i nie posłuży naszemu dziecku dłużej niż przez rok.

Materac to bardzo ważny element, któremu należy poświęcić odpowiednią ilość uwagi już od pierwszych chwil życia. Prawidłowe wsparcie kręgosłupa to nie tylko większy komfort, ale także mniejsze ryzyko wystąpienia wady postawy, zatem jest to niezwykle opłacalna inwestycja w zdrowie i spokojny sen naszej pociechy. Bezpieczny, wykonany z wysokiej jakości materiałów produkt posłuży również znacznie dłużej.