Jak dobierać listwy przypodłogowe?

Ktoś mógłby powiedzieć, że listwy przypodłogowe to jedynie nic nie znaczący detal. I może kilka lat temu faktycznie tak było, dziś jednak stanowią one ważny element dekoracyjny. Jest ich na rynku całe mnóstwo.

Listwy pasujące do paneli

listwy przypodłogowe do paneliTo jednak sprawia, że wybór odpowiedniego cokołu nie jest sprawą prostą. Rodzi się pytanie: do czego je dopasować? Czy powinny współgrać harmonijnie ze ścianą, czy z podłogą? Lepiej się prezentują, gdy są wysokie czy niskie? Podpowiadamy. Gdy mamy podłogę drewnianą, wówczas sprawa wydaje się być prosta. Wybieramy listwy odcieniem zbliżone do podłoża. Jeśli jest ciemne, wówczas zaleca się zastosowanie cokołów niskich. W ten sposób uniknie się zbyt dużego kontrastu między podłogą a ścianą. Nie ma też ryzyka, że optycznie zmniejszymy pomieszczenie. Listwy przypodłogowe do paneli często można już kupić w momencie wyboru desek podłogowych, jednak lepiej się z tym wstrzymać. Dobrze jest najpierw ułożyć panele, by zobaczyć, jak będą się prezentować w połączeniu z nowym kolorem ścian, i dopiero wówczas wybrać się do sklepu po dobór odpowiednich cokołów. Przy ich zakupie trzeba też wziąć pod uwagę rozmiar szczeliny, jaka powstała między ścianą a podłogą.

listwy przypodłogowe do paneliJest ona potrzebna, bo panele pracują, niemniej dzięki dobrze dobranym listwom można ją w łatwy sposób zamaskować. Jeśli na podłodze położone zostały płytki, np. w łazience, przedpokoju lub w kuchni, wówczas wybór listew nie jest już tak prosty. Niektórzy decydują się na wykonanie cokołu z płytek, jednak w ostatnim czasie jest to trend negowany przez architektów wnętrz. Innymi słowy, stał się niemodny. Alternatywą są wysokie, gładkie listwy przypodłogowe, np. białe. Trzeba zresztą zauważyć, że jasne listwy są w ostatnim czasie bardzo popularne. Stanowią ciekawe i harmonijne wykończenie każdego pomieszczenia, są eleganckie i sprawdzają się zarówno w klasycznie zaaranżowanych pomieszczeniach, jak i tych bardziej nowoczesnych. Są przy tym uniwersalne i pasują do wnętrza nawet wówczas, jeśli zdecydujemy się po czasie zmienić kolor ścian. Znalezienie odpowiednich dodatków do wykończenia wnętrza nie jest zadaniem łatwym. Dobrym przykładem są tu listwy przypodłogowe. W sklepach jest bowiem całe mnóstwo różnego rodzaju cokołów, wykonanych z różnych tworzyw w wielu różnych kolorach i wzorach.

Nie bez znaczenia jest też cena, która może wahać się od kilkunastu złotych do nawet kilkudziesięciu. Trzeba jednak pamiętać, że remont wykonujemy najczęściej raz na kilka lat. Chcemy w ten sposób nie tylko odświeżyć pomieszczenie, ale też dobrze się w nim czuć.