Wielu architektów oraz dekoratorów wnętrz w swojej pracy często sięga po rozwiązania nieszablonowe, które zachwycają właściwie pod każdym względem. Nudne, gładkie ściany w jednym kolorze powoli odchodzą w niepamięć i są zastępowane przez coraz bardziej nowoczesne i wyjątkowe rozwiązania.

Gipsowe panele do ozdoby

panele ozdobne na ścianęCo ciekawe, uzyskanie wyjątkowej faktury ściany nie musi wiązać się z bardzo wysokimi kosztami i zatrudnieniem specjalistycznych brygad remontowych. Bardzo popularne są płytki gipsowe – jak się je układa i w jakich wnętrzach? Producenci okładzin ściennych oferują bardzo wiele rodzajów paneli ozdobnych właśnie z gipsu, ponieważ materiał ten ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim jest on łatwy w formowaniu, więc można nadać płytkom różną wielkość i fakturę. Ze względu na kruchość takich elementów rzadko można jednak spotkać bardzo duże kafle – ich transport oraz montaż mógłby sprawiać problemy i wymagałby bardzo dużej precyzji oraz delikatności. Znacznie częściej panele ozdobne na ścianę nie mają dużych rozmiarów, jednak pomimo tego bardzo atrakcyjnie prezentują się w wielu miejscach. Często montowane są w korytarzach oraz salonach sprawiając, że wnętrza stają się bardziej ciepłe i przytulne, a jednocześnie nowoczesne. Płytki gipsowe mogą imitować cegły, drewno lub nawet kamień naturalny – wyobraźnia producentów tego materiału praktycznie nie zna granic.

panele ozdobne na ścianęDo najpopularniejszej grupy należą jednak kafelki o nieregularnej strukturze, często chropowatej lub przybierającej geometryczne kształty. Pomimo nieregularnej powierzchni płytki nie utrzymują kurzu, więc mogą z powodzeniem być stosowane nawet w domach alergików. Ich montaż jest niezwykle prosty – wystarczy klej gipsowy, który bez żadnych problemów można kupić w każdej hurtowni oraz markecie budowlanym. Panele ozdobne na ścianę z gipsu są lekkie, więc bez większych trudności można je przykleić już cienką warstwą kleju. Układa się je podobnie do płytek gresowych lub ceramicznych, dlatego montażu podejmie się większość firm oferujących kompleksowe wykończenie mieszkań. Ze względu na to, że gips jest materiałem higroskopijnym, czyli chłonącym wodę z powietrza, płytki nie powinny być stosowane na zewnątrz ani w wilgotnych pomieszczeniach.

Układanie ich w łazience czy kuchni nie jest najlepszym pomysłem. Znacznie lepiej zdecydować się na ich ułożenie w salonie lub sypialni, ponieważ będą stanowiły doskonałą formę urozmaicenia i ożywienia wnętrza. Płytki występują zwykle w białym kolorze, jednak bez żadnych problemów można je malować.