Wśród pokryć dachowych można znaleźć wiele rozwiązań i metod układania. Jednym z rodzajów pokryć są dachy wykonane z trzciny. Musi być ona jednoroczna oraz koszona w okresie listopad-luty, zaraz po pierwszych przymrozkach w sezonie. Powinna być prosta, o grubości 4-8 mm oraz musi być pozbawiona liści łodygi.

Jak zabezpieczyć dach trzcinowy?

Pokrycia dachowe z trzciny, nazywane strzechami kiedyś były bardziej popularne, jednak z czasem zaczęły odchodzić do lamusa przez swoje wady. Dzisiaj, można zauważyć powrót ich w ulepszonej wersji. Podstawowym czynnikiem podczas pokrywania dachów strzechą jest jego kształt. Pokrywa się nią dachy dwuspadowe i czterospadowe, półszczytowe oraz naczółkowe. Szerokość ich nie może przekroczyć ośmiu metrów. Ten rodzaj zadaszenia najlepiej sprawdza się przy kącie nachylenia 52 stopni. Grubość pokrycia dachowego wynosi średnio 30 centymetrów, ale zakres wykorzystywany przy robieniu to 23-38 centymetrów. Jest ona zależna od kąta nachylenia oraz właściwości, jakie posiada trzcina. Sposób, w jaki jest montowana wpływa na nią. Powszechnie wykorzystywaną trzciną przy tych dachach jest więźba. Na dachy trzcinowe wykorzystuje się w obwodzie 60 cm oraz w długościach, takich jak 1,2-1,6 m; 1,4-1,8 m oraz 1,6-2 m. Wilgotność na powierzchni nie powinna przekraczać 15%.

Poza sprawdzeniem poziomu wilgoci należy zabezpieczyć ją przed ogniem. Odpowiednia impregnacja jest niezwykle istotna przy tego rodzaju dachach. Zabezpieczana jest za pomocą specjalnych środków impregnujących jeśli jest sucha. Ważne jest, aby temperatura powietrza nie wynosiła więcej niż 15 stopni Celsjusza. Poza impregnacją ważny jest dobór drutów do wiązania. Powinny być żaroodporne, ponieważ przy wysokiej temperaturze nie powinny tracić swojej wytrzymałości i nie odkształcać się. Najlepszym wyborem będzie drut chromoniklowy, który nawet podczas pożaru nie rozluźnia się, dzięki czemu ogień nie ma możliwości aż takiego rozprzestrzeniania się. Bezpieczeństwo na budynkach jest bardzo istotne, dlatego trzeba zapobiegać szkodliwym skutkom, aniżeli je potem leczyć. Odpowiednia konserwacja może chronić gospodarstwo domowe przed nieszczęśliwymi wypadkami, a dodatkowo pozwala na lepszy wygląd zewnętrzny domów. Mimo czasochłonności warta jest inwestycji i pielęgnacji.

Sposób montażu takich dachów, dobór materiału i zabezpieczenie środkami ogniochronnymi jest bardzo ważne. Dodatkowo istotne są takie aspekty jak temperatura powietrza czy poziom wilgotności. Aby cieszyć się wyglądem przez wiele lat, należy odpowiednio pielęgnować i dbać o niego.

Kategorie: Dom