Większość osób budując i projektując swój dom kieruje się tym, aby w przyszłości oszczędzać pieniądze, dzięki zastosowaniu różnych urządzeń i systemów. W zimę i chłodne dni można zaoszczędzić pieniądze poprzez odpowiedni system instalacji grzewczej oraz odpowiednią izolację. Zła izolacja może być powodem zwiększonej pracy ogrzewania, a w konsekwencji zwiększonych kosztów.

Zalety pomiarów termowizyjnych

Budując dom warto zadbać o to, aby budynek był dobrze zaizolowany termicznie. Jeśli jednak zauważy się duże starty w wybudowanym już budynku – warto pomyśleć o sprawdzeniu stanu izolacji. W starszych domach uciekanie ciepła na zewnątrz jest bardzo częstym zjawiskiem. Aby sprawdzić skąd dokładnie ono odchodzi wykonuje się pomiary termowizyjne za pomocą specjalnego sprzętu. Najczęściej wykorzystywana jest kamera termowizyjna, dzięki której można zobaczyć rozkład temperatur na budynku. Wskaże to dokładnie miejsca, które wymagają lepszej izolacji cieplnej. Pomiary wykonywane są przez wykwalifikowanych specjalistów. Aparat IR pozwala na zrobienie zdjęcia budynku, gdzie pokazany jest prawidłowy rozkład izolacji cieplnej. Pełne wykonanie badań termowizyjnych składa się z kilku etapów – zewnętrznych i wewnętrznych. Na zewnętrznej części budynku sprawdzany jest stan izolacji ścian, dachu, lokalizowane są mostki termiczne oraz kontrolowane jest osadzenie okien i drzwi.

Jeśli chodzi o pomiary wewnątrz domów, to sprawdzane są wszelkie wady budowlane, anomalie termiczne, osadzenie okien i drzwi oraz lokalizuje się miejsca, które mogą być zagrożone podwyższonym poziomem wilgoci. Ponadto sprawdzana jest cyrkulacja powietrza i stan wentylacji. Badania wykonywane są kiedy użytkownicy domu chcą sprawdzić przyczyny zawilgocenia, powstawania pleśni i grzybów. Bardzo często przeprowadzane jest przed kupnem lub sprzedażą domu, po wykonaniu ocieplenia budynku czy zamontowaniu okien i drzwi. Kontrola wydajności energetycznej i sprawdzenie instalacji elektrycznej może być również przyczyną wykonywania termowizji. Jeśli chodzi o koszty, to kontrola całości domu o powierzchni 250 metrów kwadratowych wiąże się z kwotą kilku tysięcy złotych. Jeśli jednak badanie odbędzie się fragmentami budynku, to cena wyniesie kilkaset złotych.

Widząc powiększone rachunki w trakcie sezonu grzewczego lub kupując już wybudowany dom warto zastanowić się nad przeprowadzeniem badań termowizyjnych w celu sprawdzenia miejsc skąd ucieka ciepło. Inny powodem może być również sprawdzenie dlaczego powstaje pleśń i skąd bierze się zawilgocenie w miejscach gospodarstwa domowego.

Kategorie: Dom