Cięcie laserem – nowoczesna metoda obróbki

Grawerowanie laserowe jest niezwykle popularną metodą wykonywania zdobień na wielu rodzajach materiałów, takich jak szkło, metal bądź pleksiglas. Jednak oprócz grawerowania na rynku dostępna jest również usługa cięcia laserem.

Cięcie laserem jest precyzyjne

cięcie laseremSposób ten pozwala na wykonywanie estetycznych ozdób, znaków graficznych, a także dekoracyjnych liter bądź szablonów oraz innego rodzaju elementów z różnych tworzyw. Cięcie sklejki i plexi laserem umożliwia wykonanie precyzyjnych cięć, jak również innowacyjnych i unikalnych realizacji dla klientów indywidualnych oraz na zlecenie firm. Laserem ciąć można zarówno elementy niewielkich rozmiarów, jak również wielkoformatowych wyrobów. Cięcie laserowe jest jedną z nowoczesnych metod, które umożliwia obróbkę mechaniczną wszelkich tworzyw, najczęściej są nimi metal, pleksiglas, a także szkło. Istnieją trzy podstawowe metody cięcia laserem, między innymi jest to cięcie tworzywa poprzez spalanie, jak i stapiania oraz sublimację. Nieraz mogliśmy dostrzec wykorzystanie tejże metody w wielu filmach naukowych lub science-fiction. Laser stosowany jest również w przemyśle jako przyrząd służący także do spawania, spalania, jak i drążenia otworów, a także hartowanie. Lasery obecnie są jednym z najczęściej stosowanych rodzajów obróbki materiałów w różnorodnych gałęziach przemysłu. Laser tnie dane tworzywa poprzez punktowe wprowadzenie energii, która występuje w postaci tnącego strumienia wysokoenergetycznego.

cięcie laseremCięcie laserem umożliwia również dalszą obróbkę, od razu po dokonaniu poprzedniego etapu. Oprócz metali również drewno, jak i papier o tekstylia. Laser wykorzystywany jest także w przemyśle spożywczym, użycie go zapewnia bezdotykowe porcjowanie żywności. Skutkuje to wysokim poziomem higieny podczas pracy z żywnością. Tnie się materiały oraz powyższe tworzywa za pomocą trzech najczęściej stosowanych metod, jakimi są cięcie przez odparowywanie, zwane inaczej sublimacją. Metoda ta może być wykorzystywana do obróbki tworzyw nie podatnych i odpornych na topienie, są nimi na przykład drewno oraz poszczególne tworzywa sztuczne. Istnieje również sposób cięcia laserem poprzez topienie i wydmuchiwanie Metodę tę stosuje się przede wszystkim do stali nierdzewnej, a także niektórych rodzai metali.

Cięcie laserem podzielone jest na etapy, pierwszym z nich jest początek ciecia, po nim następuje cięcie właściwe, później rozpoczyna się etap kończący cięcie. Laserowe cięcie posiada wiele zalet, jedną z nich jest oszczędność materiału oraz to, iż laser pozostawia gładką i czystą powierzchnię cięcia.